Jak żyć w zgodzie z less waste?

< powrót

W ciągu ostatnich kilku miesięcy mieliśmy okazję uczestniczyć w inspirujących webinarach organizowanych w ramach obchodów 10-lecia Bridgestone SSC. Podczas wrześniowego, ostatniego już spotkania mieliśmy okazję posłuchać Sylwii Majcher, edukatorki ekologicznej, która wprowadziła nas w temat less waste – czyli działań skupionych na ograniczaniu marnowania zasobów i redukowaniu ilości produkowanych odpadów.

Temat ten inspirowany był zarówno hasłem przewodnim tegorocznych obchodów (Better work, better life, better world), jak i podejściem Bridgestone do kwestii zrównoważonego rozwoju. Zależy nam, aby dbać o planetę i świat wokół nas na poziomie nie tylko działań organizacji, ale również działań jednostkowych, czyli tych, w które z łatwością możemy zaangażować się wszyscy.

Problem związany z marnowaniem żywności czy wody, a także ten dotyczący nadmiernej produkcji odpadów jest nam dobrze znany – nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, co możemy zrobić, aby z tym walczyć i czy nasze działania naprawdę mają sens. Dzięki ogromnej wiedzy naszej gościni przekonaliśmy się jednak, że możemy zrobić naprawdę sporo i – wbrew pozorom – nie wymaga to wiele wysiłku!

Sylwia przybliżyła nam temat z ogromnym zaangażowaniem i pasją – sami od razu poczuliśmy energię do działania! Zaczęło się od gotowania na ekranie – na przykładzie dyni dowiedzieliśmy się, że nie tylko z miąższu można zrobić coś pysznego (nie wiedzieliśmy, że skórka świetnie nadaje się na chipsy)! W kolejnej części webinaru poznaliśmy inspirujące i – co najważniejsze – proste rozwiązania, dzięki którym ideę less waste możemy wprowadzać nie tylko w kuchni, ale i w łazience czy… w szafie. I to z korzyścią nie tylko dla środowiska, ale i dla naszego portfela.

Spotkanie zainicjowało bardzo ciekawą dyskusję w naszym zespole. Był to również dla nas impuls do sfinalizowania inicjatywy, nad którą pracowaliśmy od jakiegoś czasu – stworzenia (na wewnętrznej platformie komunikacyjnej) tablicy ogłoszeń, przy pomocy której możemy wymieniać się między sobą rzeczami, których sami już nie potrzebujemy. Najważniejszą rzeczą, jaką uświadomiło nam spotkanie jest jednak to, że wszystkie te drobne działania są ważne nie tylko dla świata wokół nas, ale przede wszystkim – dla nas samych. W końcu to my w tym świecie mieszkamy i mamy realną możliwość zmieniać go na lepsze.

Cieszymy się, że uczestnictwo w spotkaniu (tym oraz pozostałych) było tak liczne. To dowód na to, że nasz zespół chce się rozwijać – nie tylko w tematach związanych z pracą. A my z chęcią dajemy mu na to przestrzeń.


Sprawdź oferty pracy

Zobacz co u nas słychać
pl / en